Kategorie:

Wiwat maj, 3 maj! 231 rocznica uchwalenia Konstytucji

Avatar
Opublikowane przez Dh. Komendant

3 maja 1791 roku w Warszawie Sejm Rzeczypospolitej, później zwany Wielkim, uchwalił pierwszą polską Konstytucję. To druga w Europie, a trzecia na świecie spisana ustawa zasadnicza.

„Zgoda Sejmu to sprawiła
Że nam wolność przywróciła
Wiwat! Krzyczcie wszystkie stany
Niechaj żyje Król kochany!”

– głoszą słowa Poloneza Trzeciego Maja, piosenki powstałej już w 1791 roku. Podkreślają one rolę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w tworzeniu ustawy. To właśnie on przygotował projekt nowej konstytucji. Towarzyszyli mu w tym dziele Stanisław Małachowski, Stanisław Staszic, Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki.

Po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią COVID-19, mieliśmy okazję spotkać się na uroczystych obchodach Święta Konstytucji 3 Maja. Członkowie hufca byli obecni w Będzinie, w Grodźcu, Czeladzi, Wojkowicach i w innych gminach powiatu. Odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego, złożyliśmy kwiaty pod pomnikami a przede wszystkim swoją obecnością daliśmy przykład patriotycznych postaw harcerzy. Bardzo dziękujemy tym, którzy byli na uroczystościach a tym, którzy nie zaszczycili tych obchodów obecnością mówimy „żałujcie”, bo była to wspaniała okazja do pokazania Waszej postawy patriotycznej.

FOTORELACJA