Kategorie:

HARCERSKA AKCJA LETNIA 2017

Zdjęcia z obozu można oglądać w naszej hufcowej galerii: https://photos.app.goo.gl/GMCcEMxoIjuI84ie2

27 lipca!

Dzisiejszy dzień był pełen trudnych zadań. Przed i po południu rozbieraliśmy obóz. Trzeba było pozbyć się płotu i wartowni. Do tego spakowaliśmy się do wyjazdu. Po południu osoby, które nie przeżyły jeszcze obozowego chrztu, miały sposobność aby to nadrobić.

Było to prawdziwe wyzwanie dla nowicjuszy. Wrócili brudni, zmęczeni ale szczęśliwi.

Wieczorem zorganizowano watrę wraz ze śpiewaniem. Klimat był magiczny. Mieliśmy okazję aby podsumować całość obozu.

Jutro wracamy do domu. Wspomnienia tego obozu zostaną w nas na zawsze.

26 lipca!

Dzisiejsza pobudka odbyła się godzinę wcześniej. Po śniadaniu wszystkie piony wyjechały na wycieczkę do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy. Cała fortyfikacja zachwyciła nas swoim rozmiarem, jakością wykonania i wytrzymałością. Trafiliśmy na bardzo miłych przewodników, którzy oprowadzili nas po trasach turystycznych. Wyjazd trwał do późnego popołudnia.
Po powrocie zjedliśmy obiadokolację. Niestety plany na wieczorne zajęcia pokrzyżował nam ulewny deszcz.
Kadra zadbała o to, aby zabezpieczyć namioty uczestników przed zalaniem. Harcerze mieli czas na ukończenie kronik oraz refleksje nad przebiegiem całego obozu. Dzień uznaliśmy za udany pomimo przeciwności pogodowych.

25 lipca!

To był wyjątkowy dzień. Po porannym apelu władzę na obozie przejęła kadra młodzieżowa. Młodzież wcieliła się w rolę wszystkich instruktorów – planowali i prowadzili zajęcia. Natomiast dorosła kadra wcieliła się w rolę uczestników i bacznie obserwowała sytuację na obozie. Do południa nasze zajęcia ograniczał deszcz, a kiedy przestał padać, rozpoczęły się przygotowania do ślubów obozowych. Po obiedzie na klimatycznym pomoście, „kapłan” – nasz instruktor- udzielał ślubów harcerzom i zuchom. Ceremonia przebiegała w wesołej atmosferze. Wieczorem odbyło się wielkie i huczne wesele. Były tańce i zabawy weselne. Równolegle przebiegał turniej śpiewu, w którym wzięli udział harcerze z naszego obozu. Popisali się dużym talentem. Dzień był wyjątkowy a harcerze uzyskali dużo pozytywnej energii.

24 lipca!
Dzisiejszy dzień pozwolił na odprężenie i lekki odpoczynek po dniach pełnych wysiłku. Rano wszyscy zażywali kąpieli słonecznych i wodnych dodatkowo urozmaiconych zabawami. Zuchy i harcerze, którzy nie uczestniczyli w dużym spływie kajakowym, mieli przyjemność popływać sobie kajakami po jeziorze. Po obiedzie odbyła się sztafeta wodna i zajęcia z ratownikami WOPR.
Udało nam się dobrze zaprezentować. Wieczorem odbyły się wybory Miss i Mistera całego zgrupowania. Kandydaci musieli przygotować trzy kreacje. Całe wydarzenie było wypełnione dobrym humorem i emocjami.

23 lipca!

Następny dzień obozu minął nam bardzo szybko.

Harcerze i Zuchy mieli przed południem okazję na sprawdzenie swoich umiejętności z pierwszej pomocy. Odbyła się gra z punktami, na których uczestnicy musieli stawić czoło najróżniejszym przypadkom – począwszy od zranień i stłuczeń po złamania i wstrząsy. Wszyscy się spisali dobrze, ponieważ mieli poprzednio dużo ćwiczeń praktycznych. Po południu przeprowadzone zostały zaległe zajęcia „Księga Strachów”. Harcerze wykonali tabliczki z napisem „Sprawdzono – duchów nie ma”, które następnie rozłożyli w wyznaczonych miejscach po stwierdzeniu, że tam nie straszy. Większość oznaczeń było ustalonych poprawnie. Zuchy w tym czasie poszły na wędrówkę do sąsiedniego miasteczka.

Wieczorem odbyło się ognisko związane z Panem Samochodzikiem oraz naszą obozową zagadką. Poczyniliśmy duży postęp w kwestii rozwiązania. Dzień uciekł szybko ale był pełen wrażeń.

22 lipca!

Dzień rozpoczynający drugą połowę obozu zaczął się niestandardowo – odwiedziła nas dh. Komendantka Hufca i dh. Patrycja Nowak. Druhny przyjechały tylko „na chwilę”, gdyż w niedzielę będzie odbywała się uroczystość 100 rocznicy urodzin dh. Kazimierza Kotulskiego. Spontanicznie zareagowaliśmy na tą wiadomość i odśpiewaliśmy druhowi „200 lat”.

W ramach pogłębiania dyscypliny przeprowadzone zostały zajęcia z musztry harcerskiej. Najpierw instruktorzy przeprowadzili zbiórki drużyn i sprawdzili podstawowe komendy. Następnie musztra odbyła się w wodzie. Harcerze założyli kapoki i wykonywali komendy w jeziorze. Zabawa była wspaniała dla harcerzy i dla instruktorów. Zuchy również odbyły swoje ćwiczenia z musztry. Po obiedzie przeprowadzony został turniej wiedzy i umiejętności harcerskich. Harcerze i Zuchy mogli się poczuć jak w teleturnieju. Wieczorna zajęcia niestety zostały przełożone ze względu na złe warunki pogodowe. Wszyscy zostali postawieni w stan gotowości przy zabezpieczaniu namiotów przed zalaniem. Mamy nadzieję że pogoda będzie nam przychylna.

21 lipca!

Harcerze Młodsi i Harcerze Starsi przed i po południu mieli spływ kajakowy. Trasa prowadziła przez trzy jeziora i kanałem je łączącym. Na trasie napotkali różnorodne przeszkody np; kłody w wodzie lub nad wodą czy trzcinę przy brzegach. Bywały trudne momenty ale wszyscy dotarli do końca spływu. W tym czasie zuchy miały maraton dobrej zabawy i gier. Później poszły również na plażę i bawiły się w wodzie. Po kolacji, kiedy wszyscy już wrócili, zrobiliśmy ognisko wraz ze śpiwograniem. Klimat był niesamowity a całość wydarzenia miała niezapomniany urok.

20 lipca!
Nastąpił dzień wycieczek i wyjść poza obóz.

Nasze wspaniałe zuchy wybrały się do Nietoperka – miasta kolejkowego. Wycieczkowicze jeździli kolejką, świetnie się przy tym bawiąc. Później dostali poczęstunek a po powrocie na podobóz poszli na plażę. Zuchy brały udział w zabawie i kąpieli.
Harcerze w tym czasie odbyli wędrówkę na około jeziora Niesłysz. Trasę pokonywali kierując się znakami patrolowymi. Po powrocie wszyscy byli szczęśliwi, że udało się wrócić na podobóz. 😀 Dzień był intensywny więc wieczorne zajęcia polegały na nadrabianiu zaległości w kronikach i odbyło się śpiwogranie. Atmosfera podczas wyjazdów sprzyjała rozwojowi braterstwa i wykuwaniu charakteru.

19 lipca!

Ten dzień dotyczył harcerskich umiejętności i wiedzy. Po ramowym rozpoczęciu dnia odbyły się zajęcia z samarytanki (pierwszej pomocy). Harcerze i Zuchy nauczyli się udzielać pierwszej pomocy w przypadku min: zranień, stłuczeń, złamań, udaru, zasłabnięcia oraz przećwiczyli podstawy resuscytacji. Po obiedzie odbyła się tzw. HA-BE-TA (harcerski bieg terenowy) czyli bieg sprawdzający umiejętności i wiedzę harcerską.

Zuchy podzielone na 3-osobowe ekipy musiały jak najszybciej:
– skoczyć 10 razy na skakance
– zrobić stos ogniskowy
– założyć opatrunek uciskowy
– wykonać dobrze musztrę zuchową
– odpowiedzieć na pytania dotyczące harcerstwa
– przyszyć odcięty od munduru guzik. ??

 Dodatkowo dzisiaj jednogłośnie stwierdziliśmy, że jedzenie jest bardzo dobre.

Wieczorem odbyło się ogłoszenie wyników w rywalizacji obozów z całej bazy: najlepszej pionierki obozowej, turnieju piłki nożnej i siatkowej. We wszystkich kategoriach zajęliśmy jedne z najwyższych miejsc. Po ogłoszeniu wyników przyszedł czas na rozluźnienie po wyczerpującym dniu. Zgrupowanie zorganizowało tańce dla wszystkich podobozów. Dzień był udany, a podczas zajęć harcerze zdobyli nowe umiejętności i wiedzę.

18 lipca!

Dzisiejsza przygoda rozpoczęła się planowo pobudką, apelem i śniadaniem. Przed południem zajęcia programowe dotyczyły terenoznawstwa. Dla wszystkich pionów wiekowych przeprowadzony został miały wstęp w formie teoretycznej a następnie wykonywaliśmy szkice terenu. Zastępy bardzo zaangażowały się w zadanie i było zrobione bardzo dokładnie. Po obiedzie odbyły się zajęcia relaksacyjne nad jeziorem połączone z kąpielą i zabawami. Wieczorem Harcerze i Zuchy zmierzyli się w turnieju sportowym. Przygotowane było kilka różnych dyscyplin sportowych, więc każdy znalazł coś dla siebie.

17 lipca!

Nowy tydzień rozpoczęliśmy z nową energią. Po apelu i śniadaniu rozpoczęliśmy przygody z laserowym paintballem. Obóz chodził na te zajęcia grupami. Pierwsi byli Harcerze Młodsi, następnie Zuchy a wieczorem Harcerze Starsi. Grupy które nie były na laserach wykonywały kroniki, proporce zastępów, koszulki obozowe. Przygotowali się również do wieczornych zajęć – Wieczoru Legend. Temat dotyczył okolicy i tajemnicy Pana Samochodzika. Po całym dniu byliśmy zmęczeni więc po zajęciach zakończyliśmy dzień. Zajęcia przysporzyły nam dużo emocji i mieliśmy okazję wykazać się naszymi umiejętnościami.

16 lipca!
Dzisiejsza pobudka, z okazji niedzieli, odbyła się później niż zwykle. Następnie był apel, na którym padano podstawowe informacje. Podczas zajęć przed południem zakończyliśmy pionierkę; płot oraz wartownie. Podczas zajęć popołudniowych tworzyliśmy wehikuły Pana Samochodzika. Zrobiliśmy galę prezentującą wykonane prace. Potem odbyły się wyścigi w pionach wiekowych. Większość harcerzy dobiegła w swoich samochodach na metę. Wieczorem odbyło się oficjalne rozpoczęcie wykonane przez całe zgromadzenie. Mogliśmy poznać inne środowiska, z którymi sąsiadujemy na obozie. Po zakończeniu części oficjalnej odbyła się dyskoteka dla całego obozu. Harcerze i Zuchy świetnie się bawiły. Dzień minął nam bardzo szybko i w harcerskiej, przyjemnej atmosferze.

 15 lipca!
Dzisiejszy dzień rozpoczął się prawdziwą obozową pobudką. Na apelu porannym zostali mianowani funkcyjni, harcerze zostali podzieleni na drużyny i zastępy. Od rana, po śniadaniu rozpoczęliśmy budowanie obozu w tym: płot, warownia, brama, suszarki itp.
Po południu harcerze mieli czas na stworzenie obrzędowości zastępów, proporców oraz wehikułów Pana Samochodzika.

Zajęcia wypełniły nam cały dzień, a część pozostała jeszcze na jutro. Wieczór spędziliśmy na śpiewograniu i relaksie po ciężkim dniu. Na zakończenie dnia wszyscy uczestnicy otrzymali chusty obozowe. Pierwszy dzień był bardzo udany, mamy nadzieję że cały obóz będzie jeszcze lepszy.

Plac apelowy już gotowy!

Dzwonić można w godzinach 14.45 – 15.30.

Skład kadry obozowej i numery telefonów do poszczególnych osób:

  • phm. Barbara Zagórna – komendantka zgrupowania obozów – tel. 663 900 777
  • phm. Wojciech Nowak – kwatermistrz – instruktor wychowawca – tel. 660 772 802
  • pwd. Katarzyna Stachera – komendantka kolonii zuchowej – instruktor wychowawca – tel. 506 346 589
  • phm. Grzegorz Bąk – oboźny – instruktor wychowawca – tel. 780 072 453
  • pwd. Aleksandra Drozdek – instruktor wychowawca – tel. 608 866 680
  • pwd. Mateusz Drożdżowski – instruktor wychowawca – tel. 502 022 430
  • pwd. Bartłomiej Stachera – instruktor wychowawca – tel. 663 900 777
  • pwd. Mateusz Zajkowski – instruktor wychowawca
  • dh, Barbara Bąk – wychowawca – tel. 505 602 882

 Wyjazd na obóz do Niesulic!
Zbiórka na obóz w NIESULICACH:  parking przy szkole muzycznej (ul. Sportowa) w Będzinie 14.07.2017 r. g. 6:30 !!!ZUCHY I HARCERZE! Nie jedziemy w MUNDURACH!!!

OBOWIĄZUJE strój cywilny odpowiedni do pogody
+ CHUSTA GROMADY/DRUŻYNY!!!

SPIS EKWIPUNKU NA OBÓZ HARCERSKI/KOLONIĘ ZUCHOWĄ

W związku z namiętnymi pytaniami dotyczącymi sprawności puszczańskich : ROBINSON, LEŚNY CZŁOWIEK oraz TRZY PIÓRA przeznaczonych dla harcerzy, umieszczamy zgody dla rodziców, których dzieci są zdeterminowane zdobyć je na obozie. Informujemy wszystkich, że bez tych zgód oraz indywidualnej oceny instruktora/opiekuna jak również komendy obozu, uczestnik obozu nie będzie mógł zrealizować tej sprawności.
Poniżej zgody na dany stopień sprawności.

Zgoda na sprawność LEŚNY CZŁOWIEK

Zgoda na sprawność ROBINSONA

Zgoda na sprawność TRZY PIÓRA

Kartę wypoczynku należy dostarczyć do hufca do 31 maja 2017 r.

Karta Wypoczynku Letniego 2017.

Hufiec organizuje letni wypoczynek naszych zuchów i harcerzy w terminie 14 – 28 lipca 2017 roku. Harcerska Akcja Letnia naszego hufca odbędzie się w Harcerskiej Bazie Obozowej w Niesulicach, która jest sezonowym ośrodkiem obozowym Hufca Świdnica. Baza obozowa położona jest nad linią brzegową jeziora Niesłysz, które jest jednym z najczystszych jezior na Ziemi Lubuskiej. Pierwsza klasa czystości wody stwarza wspaniałe warunki do kąpieli.

http://www.swidnica.zhp.pl/?menu=7

Koszt obozu:
1200 zł ZUCHY – zakwaterowanie w pokojach 3 osobowych w budynku z osobnym zapleczem sanitarnym (ilość miejsc – 30).
1100 zł HARCERZE – zakwaterowanie w namiotach 6 – 7 osobowych.

Zadatek w wysokości 300 zł należy wpłacić do 30 marca 2017 r. Po 31 maja, w przypadku rezygnacji z wyjazdu, zadatek nie będzie zwracany.

Całość opłaty za wypoczynek należy przekazać na konto hufca do 15 czerwca 2017 r. 

ING Bank Śląski o/ Będzin 03 1050 1227 1000 0008 0152 9454

Zgłoszenia uczestników proszę przesyłać drogą mailową: bedzin@slaska.zhp.pl lub sms na numer: 508 070 777 z podaniem nazwy drużyny.

Komendantka Hufca