Kategorie:

Podsumowanie Kursu Zastępowych „Constellations 2018”

Wraz z początkiem obecnego roku harcerskiego ruszyły zgłoszenia na organizowany przez nasz Hufiec kurs zastępowych „Constellations 2018”. Kurs ten cieszył się ogromnym powodzeniem, gdyż już na pierwszym weekendzie zjazdowym spotkaliśmy się z 25 rządnymi wiedzy uczestnikami. W organizację tegoż kursu zaangażowani byli nie tylko instruktorzy naszego hufca, lecz także instruktorzy z zaprzyjaźnionego I Szczepu ZHP im. Obrońców Kopalni „Michał” z Siemianowic Śląskich. Nazwa kursu nawiązywała do jego fabuły, jaką była podróż przez kosmos w poszukiwaniu najjaśniejszych gwiazd. Kursanci zostali podzieleni na 5 zastępów, które swe nazwy otrzymały na cześć poszczególnych gwiazdozbiorów jesiennych – Andromeda, Feniks, Orion, Erydan i Perseusz. Każdy z zastępów wymyślił sobie własną obrzędowość, dla przykładu jeden z „gwiazdozbiorów” chodził na kolacje owinięty w koce.

received_2173689712853267-01
received_318719148920611-01

Pierwszy biwak kursowy miał miejsce w Domu Harcerza w Będzinie, gdzie uczestnicy mieli okazję poznać tajniki bycia dobrym zastępowych. W nocy zaś nie było czasu na sen, gdyż kadra przygotowała dla uczestników grę nocną w formie Escape Roomu. Uczestnikom zabawy udało się pokonać napotkane zagadki i rozwiązać tajemnicę. Dzięki tej grze kursanci mieli okazję przećwiczyć umiejętność współpracy i kreatywnego myślenia pod presją czasu.

received_511458792700719-01
received_2239044386342042-01

Na drugi weekend kursu wybraliśmy się na świetną bazę obozową Hufca Tarnowskie Góry – „Borowiany”. Podczas tego zjazdu uczestnicy byli sprawdzani i egzaminowani pod kątem posiadanych umiejętności oraz wiedzy pozwalających na pełnienie funkcji zastępowego. Szczęśliwie wszystkim osobom udało się ukończyć kurs zastępowych, a 13 z nich uzyskało Patent Zastępowego. Kadra kursu postanowiła dodatkowo wyróżnić 5 uczestników za szczególnie wysoki wynik uzyskany na egzaminie pisemnym.

Warto zaznaczyć, że w organizowanym przez nasz Hufiec kursie, udział wzięli nie tylko członkowie naszego Hufca, lecz także harcerze z Hufców Siemianowice Śląskie oraz Ruda Śląska. Jeszcze raz wszystkim gratulujemy i do zobaczenia ponownie na harcerskim szlaku!

Czuwaj!

autorzy: Pwd. Aleksandra Madejska i HO Wojciech Krawczyk