Kategorie:

Zlot ZHP – Gdańsk 2018

ZLOT GDAŃSK 2018 ZAKOŃCZONY!

Wróciliśmy cali i zadowoleni. Fotorelację ze zlotu można oglądać TUTAJ: https://photos.app.goo.gl/Zjx49KK9ZvPSmgHL6

Przypominamy i zapraszamy rodziców i opiekunów uczestników Zlotu Gdańsk 2018 na spotkanie pozlotowe z kadrą naszej reprezentacji.

Spotkanie odbędzie się w piątek 24 sierpnia o godzinie 18.00 w Domu Harcerza w Będzinie – Grodźcu.

Nasze wspomnienia ze zlotu:

06.08.2018

Przyjechaliśmy do Gdańska bardzo wcześnie. Na Amber Expo było jeszcze cicho i spokojnie – nikt na nas nie czekał, bo nikt nie przypuszczał, że podróż z Będzina zajmie nam tylko 6 godzin :). Po zarejestrowaniu naszej reprezentacji wyjechaliśmy na Wyspę Sobieszewską na teren Miasteczka Zlotowego. I tutaj zaczęła się nasza zlotowa przygoda.

Ten dzień był dla nas bardzo pracowity – rozbijanie namiotów, urządzanie naszej bazy, poznawanie topografii najbliższej okolicy. Po obiadokolacji wszyscy byliśmy bardzo zmęczeni. Cisza nocna o 22.30 zapadła w naszej bazie bez jakichkolwiek problemów.

07.08.2018

Dzień uroczystego Otwarcia Zlotu. Po śniadaniu rozpoczęliśmy przygotowania do uroczystości otwarcia zlotu. O godzinie 13.00 wyruszyliśmy na miejsce pod główną sceną zlotową. Upał był niemiłosierny, więc zadbaliśmy o bidony z wodą i nakrycia (regulaminowe!) głów. Zabraliśmy też czerwone koszulki z napisem NIEPODLEGŁA, w których pobiliśmy rekord Guinnessa żywej flagi. Było nas wszystkich razem – białych i czerwonych – ponad 12 tys. uczestników. Po uroczystości uczestniczyliśmy w dyskotece pod gwiazdami z pokazem laserów.

08.08.2018

Dzisiejszą propozycją zajęć był program modułowy – NATURA. Po śniadaniu, które było przygotowane przez kadrę, patrole wyruszyły do Ptasiego Raju lub na Mewią Łachę, gdzie poznawały zwyczaje i życie ptaków, brały udział w grze terenowej. Część patroli skorzystała z okazji i poszła na plażę zażyć kąpieli w Zatoce Gdańskiej. Po obiadokolacji uczestniczyliśmy w zajęciach wieczornych zorganizowanych przez poszczególne gniazda (chorągwie) a później w koncercie zespołów „Liminis” i „Made”.

09.08.2018

Kolejny dzień i kolejny program modułowy – SŁUŻBA.  Patrole wykonywały prace na rzecz społeczności lokalnej – sprzątały lasy, robiły posłania dla psów do schroniska, pomagały w rekonstrukcji Grodu Gotów, opracowywały założenia kampanii społecznej „Stop przemocy”. Zwiedzaliśmy również ciekawe miejsca: statek „Dar Pomorza”, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Muzeum Morskie w Gdańsku i wiele innych muzeów i miejsc. W programie wieczornym korzystaliśmy ze ścianki wspinaczkowej, uczestniczyliśmy w kursie salsy, uczestniczyliśmy w spotkaniach z gwiazdami polskiego alpinizmu i himalaizmu. Na koncert wieczorny zaprosił nas zespół „Grupa Muzycznego Wsparcia”.

10.08.2018

Pogoda jest wspaniała – ciepło, ciepło, gorąco! I znów wspaniałe śniadanie – dla każdego coś pysznego! Po posiłku uczestniczyliśmy w programie modułowym – ŹRÓDŁO. Część patroli wyjechała do Mariny A lub B na Wyspie Sobieszewskiej a część poszła na plażę zażyć kąpieli słonecznych i wodnych. Zajęcia w Marinach odbywały się na łódkach lub rowerach wodnych. Poznawaliśmy zasady zachowania się nad wodą i na wodzie. Obiadokolacja to kolejny smakowity posiłek. Dzisiaj odwiedził Miasteczko Zlotowe Prezydent RP Andrzej Duda – było niezłe zamieszanie z tym związane! Wieczorem bawił nas na koncercie zespół „Wszyscy Byliśmy Harcerzami”.

11.08.2018

DZIEŃ REGIONÓW. Oj, działo się, działo! Przygotowania trwały od rana. O godzinie 11.00 uczestniczyliśmy w uroczystym apelu naszej chorągwi a później przygotowywaliśmy się do Dnia Regionów. Musieliśmy jak najlepiej zaprezentować nasz hufiec, miasto i powiat. Nasze stoisko wyróżniało się „fotobudką” z królem i królową, nagłośnieniem i konkursami z nagrodami – gadżetami reklamowymi miasta i powiatu. Pokazaliśmy również zagłębiowskie stroje regionalne, zaprezentowaliśmy też naszą maskotkę zlotową – smoka Benduszka oraz atrakcję specjalną –  rycerza Bendę, w którego wcielił się druh pwd. Mateusz Zajkowski – zdobywca w 2016 roku tytułu Mistrza Polski i Wicemistrza Europy w Mieczu Sportowym oraz tytułu Wicemistrza Polski o Srebrny Pas Grunwaldu. Po wystawnej obiadokolacji uczestniczyliśmy w koncercie „Pod Lilii Znakiem”.

12.08.2018

Po śniadaniu uczestniczyliśmy w programie modułowym – DZIEDZICTWO. Były gry miejskie i zwiedzanie Gdańska. Nogi nas bolały od dreptania po uliczkach Starego Miasta. Gry były dostosowane do wieku uczestników. Zobaczyliśmy Jarmark Dominikański, fontannę Neptuna, który miał nałożona koszulkę z napisem „KONSTYTUCJA”, posiedzieliśmy nad Motławą i spacerowaliśmy po gdańskiej starówce. Powrót do Miasteczka Zlotowego to kolejna przygoda – komunikacja miejska (dla uczestników Zlotu była darmowa) uraczyła nas przepełnionym autobusem. Po obiadokolacji uczestniczyliśmy w zajęciach wieczornych organizowanych przez nasze gniazdo i przez reprezentacje innych chorągwi.

13.08.2018

Zajęcia programu modułowego – ROZWÓJ odbywały się na terenie Miasteczka Zlotowego i miały charakter działań ekologicznych i dotyczył kwestii globalnych: zmian klimatycznych, ochrony przyrody, tolerancji, różnic społecznych. Były gry i zabawy tematyczne. Po południu uczestniczyliśmy w wybranych zajęciach organizowanych przez poszczególne chorągwie a wieczorem zabawiał nas piosenkami zespół „Cisza jak ta”.

14.08.2018

Tym razem poranek powitał nas deszczem Ten dzień przeznaczony był na program modułowy – CYWILIZACJA. Nasza reprezentacja w liczbie 70 osób wybrała się na Westerplatte. Dh. phm. Wojciech Nowak był naszym przewodnikiem po tym miejscu. Opowiadał o pierwszych dniach II wojny światowej, o pancerniku SMS Schleswig-Holstein, który zaatakował polską placówkę na Westerplatte i o przebiegu walk o ten maleńki skrawek Polski, o bohaterskiej obronie naszych żołnierzy. Spacer po tym kawałku ziemi, uświęconej krwią obrońców, odbyliśmy w strugach deszczu i w milczeniu.  Po zwiedzeniu Wartowni nr 1 pojechaliśmy do Gdańska. Znów pojawiło się słońce i zrobiło się gorąco. Kadra zadecydowała, że zostaniemy jeszcze trochę w Gdańsku i zafundowała nam obiad – żurek i gołąbki. Później poszliśmy na Jarmark Dominikański aby kupić pamiątki z Bursztynowego Miasta. Wróciliśmy do Miasteczka Zlotowego i uczestniczyliśmy w zajęciach wieczornych i koncercie zespół „Accantus”.

15.08.2018

To już ostatni dzień zlotu. Program modułowy – KALEJDOSKOP, przewidziany na ten dzień jest bardzo kuszący. Ale czeka nas pakowanie i zwijanie naszej bazy. Zostajemy i zaczynamy pakowanie. O 20.00 ma odbyć się uroczyste zakończenie Zlotu a następnego dnia mamy wyjechać o godzinie 13.00. Trzeba więc spakować jak najwięcej sprzętu dzisiaj tak, aby w dniu wyjazdu zostało jak najmniej pracy. O 19.45 przeszliśmy na miejsce przy dużej scenie, gdzie uczestniczymy w uroczystości zakończenia zlotu. o 22.00 wracamy do namiotów i idziemy spać.

16.08.2018

Wyjeżdżamy do domu! Wspomnienia tych 11 dni pozostaną w nas na zawsze!

 

Z oficjalnych źródeł ( https://gdansk2018.zhp.pl/przyszlosc-zaczela-sie-dzis/ ):

Związek Harcerstwa Polskiego od 100 lat wychowuje pokolenia młodych, aktywnych obywateli. Metoda harcerska niezmiennie wyznacza kurs działaniom ZHP. Charakteryzuje się pozytywnym i indywidualnym podejściem do młodych ludzi, wzajemnością oddziaływań w grupie rówieśniczej, dobrowolnym dążeniem do realizacji założonych sobie celów, naturalnością i pośredniością w działaniu. Założenia te, razem ze słowami Przyrzeczenia Harcerskiego „Będę służył Bogu i Polsce”, były kluczowe również dla Zlotu ZHP Gdańsk 2018, który uroczyście zakończył się 15 sierpnia.

W Zlocie ZHP na Wyspie Sobieszewskiej wzięło udział:

 • 14 000 uczestników
 • blisko 12 500 harcerzy i harcerek
 • 1 400 wolontariuszy – instruktorów ZHP
 • 5 500 gości z całej Polski, w tym około 2 000 mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej

Harcerze przepracowali społecznie 36 000 roboczogodzin w ramach modułu Służba. Miejsca, które odwiedzili i te, w których pomagali to: Malbork, Wdzydze Kiszewskie, Szymbark, Sztutowo, Straszyn, Kolbudy, Bielkowo, Garcz, Węsiory, Owidz, Tczew, Pruszcz Gdański. Wykonali m.in.: 250 legowisk dla psów, które zostały przekazane do Schroniska OTOZ w Tczewie, 40 budek lęgowych dla sikorek oraz 15 ławek z palet, które zostaną na Wyspie Sobieszewskiej. W ramach akcji krwiodawstwa oddali niemal 60 litrów krwi, która trafiła do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.

Wyjątkowymi wydarzeniami zlotu były Dzień Regionów, koncert „100 na 100 pod Lilii Znakiem”, Ceremonia Otwarcia, odwiedziny Prezydenta RP Andrzej Dudy czy Premiera Mateusza Morawieckiego.

Ceremonia zamknięcia miała bardzo bogaty program. Odbył się uroczysty apel, koncert Grupy Muzycznego Wsparcia, wygaszenie Warty Stulecia, wystąpienia Naczelniczki ZHP i Prezydenta Miasta Gdańska z przekazaniem kluczy do miasta, koncert Stage Fever oraz pokaz laserowy.

Zlot ZHP Gdańsk 2018 jest częścią jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego, który został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz wpisuje się w program wydarzeń Niepodległa 2018.

Zlotowcy w niedzielę jedziemy na wyspę Sobieszewską w porze nocnej, dlatego też nie jedziemy w mundurach, a ubrani odpowiednio do pogody, pory nocno-dziennej.
Po przyjeździe na miejsce nie będzie czasu na większe przebieranie się. Niemniej jednak na ubranie wierzchnie zakładamy chusty harcerskie.

Szanowni Rodzice, Druhny i Druhowie!

Bardzo prosimy o przybycie na miejsce zbiórki punktualnie,
a o swoim ewentualnym spóźnieniu (przyczyny losowe) poinformować osobę odpowiedzialną za autokar.
Autokar 1 – druhna Patrycja Nowak – 609 577 961
Autokar 2 – druhna Dorota Schmatolla – 508 070 777
2. Prosimy o przygotowanie opisanych kopert (imię, nazwisko) z pieniędzmi dla dziecka (w banknotach 10 zł – zgodnie z ustaleniami ze spotkania z rodzicami).
3. Prosimy o przygotowanie i szczelne zapakowanie lekarstwa, które dziecko przyjmuje (np. worek strunowy). Do leków należy dołączyć ich listę wraz ze sposobem dawkowania lub opisem na opakowaniach leków. Worek musi zostać opisany imieniem, nazwiskiem dziecka.
4. Zarówno leki, jak i pieniądze należy przekazać opiekunowi patrolu, do którego dziecko zostało przyporządkowane

Przypominamy patrolom zlotowym o wykonaniu proporców patroli!

Wymiar: trójkąt 30 cm x 50 cm. jedna strona z nazwą/znakiem patrolu, druga strona z oficjalnym logo naszych drużyn zlotowych:

UWAGA! DRODZY RODZICE/OPIEKUNOWIE!

Bardzo prosimy o dostarczenie do skrzynki pocztowej Będzin, Klonowa 7/8 PEŁNEJ dokumentacji uczestników do piątku 6 lipca.

W przypadku braku kompletu dokumentów uczestnik zostanie skreślony z listy wyjeżdżających a dokonana wpłata NIE zostanie zwrócona!

Karta kwalifikacyjna MEN GDAŃSK 2018

 1. Załącznik do karty kwalifikacyjnej niepełnoletniego uczestnika wypoczynku i niepełnoletniego uczestnika formy HALiZ innej niż wypoczynek
 2. Załącznik do karty kwalifikacyjnej pełnoletniego uczestnika wypoczynku i pełnoletniego uczestnika formy HALiZ innej niż wypoczynek.
 3. Warunki uczestnictwa GDAŃSK 2018 
I KOLEJNE DOKUMENTY DO PODPISANIA!

Regulamin_Oswiadczenia_Niepelnoletni_Wzor
Regulamin_Oswiadczenia_Pelnoletni_Wzor

PROSZĘ ŚLEDZIĆ AKTUALIZACJĘ INFORMACJI O ZLOCIE – TAKŻE NA  FACEBOOK-U  BĘDZIŃSKIE SMOKI I BENDOWIE


OSTATECZNE SKŁADY PATROLI, ZGODNE Z OCZEKIWANIAMI UCZESTNIKÓW.

Nazwa drużyny zlotowej: BĘDZIŃSKIE SMOKI

DRUŻYNOWY DRUŻYNY ZLOTOWEJ: PHM. PATRYCJA NOWAK

PATROL I: OGNISTE BENDUSZKI

PATROLOWY:  phm. PATRYCJA NOWAK

 1. Natalia Mańka
 2. Anna Margiel
 3. Estera Matyja-Garbiec
 4. Szymon Matyja-Garbiec
 5. Krzysztof Płoszaj
 6. Lena Szubart
 7. Lena Stachera
 8. Jan Fila
 9. Matylda Hajkiewicz
PATROL II: 

PATROLOWY:  phm. WOJCIECH NOWAK

 1. Piotr Nowak
 2. Natalia Kluczna
 3. Karolina Waligóra
 4. Zuzanna Paciuch
 5. Jagoda Mulewicz
 6. Bartłomiej Leks
 7. Oliwia Grzywacz
 8. Zofia Kołodziej
 9. Weronika Kuś
PATROL III: BĘDZIŃSKIE ZIEMNIACZKI

PATROLOWY:  pwd. ZUZANNA KULIS

 1. Szymon Nowak
 2. Justyna Lipska
 3. Julia Lipska
 4. Stanisław Zygmunt
 5. Nikola Krakowiecka
 6. Kinga Przygodzińska
 7. Judyta Myszkowska
 8. Emilia Krężel
 9. Jakub Wdzięczny
PATROL IV: 

PATROLOWY:  pwd. MATEUSZ ZAJKOWSKI

 1. Julia Banasik
 2. Maja Hejnowska
 3. Aleksandra Madejska
 4. Patrycja Nowak
 5. Nadia Rzenno
 6. Julia Wojciechowska
 7. Mateusz Porębski
 8. Jakub Porębski
Nazwa drużyny zlotowej: BENDOWIE

DRUŻYNOWY DRUŻYNY ZLOTOWEJ: PHM. PATRYCJA NOWAK

PATROL I: BENDONIARKA

PATROLOWY:  phm. DOROTA SCHMATOLLA

 1. Weronika Bochenek
 2. Paulina Hamera
 3. Otylia Łagoda
 4. Nadia Przygodzińska
 5. Krzysztof Pytel
 6. Julia Rudnik
 7. Bartosz Szlapański
 8. Emilia Terlecka
 9. Alicja Terlecka 
 10. Krzysztof Wiśniewski
 11. Piotr KwiatkowskI
PATROL II: BEND BUDOWNICZY

PATROLOWY:  pwd. MATEUSZ DROŻDŻOWSKI

 1. Natalia Polesa
 2. Wiktoria Ćwik
 3. Igor Hajduk
 4. Dominik Gołuchowski
 5. Katarzyna Seremak
 6. Wiktoria Wiercioch
 7. Kacper Kutt
 8. Izabela Borda
 9. Wioleta Borda
PATROL IV: 

PATROLOWY:  pwd. JOLANTA MADEJSKA

 1. Wiktoria Rydlewska
 2. Karolina Dunal
 3. Tymon Konacki
 4. Szymon Marzec
 5. Alicja Wróbel
 6. Adrianna Sroka – Kaika
 7. Zuzanna Brzezińska
 8. Alicja Półtorak

PRZYPOMINAMY O UREGULOWANIU WPŁAT NA ZLOT.

BARDZO PROSIMY O NIEZWŁOCZNE UREGULOWANIE CZĘŚCI, KTÓRA JUŻ WYSZŁA DO GŁÓWNEJ KWATERY – 850 zł.

Termin wpłaty III raty za zlot w kwocie 350 zł upłynął 15 maja. Prosimy o dotrzymanie terminu wpłat!

Warunki rezygnacji z uczestnictwa.
1. W przypadku rezygnacji uczestnika z udziału w Zlocie, uczestnikowi nie przysługuje zwrot wpłaconej kwoty.
2. W takim wypadku zgłaszający Hufiec może rekrutować nowego uczestnika, zaś dokonana wpłata zostanie zaliczona na poczet jego udziału w Zlocie. W przypadku nieznalezienia zastępstwa, dokonana wpłata nie podlega zwrotowi.

Komendantka Hufca

Więcej informacji od organizatora w linkach:

FAN PAGE ZLOTU

OFICJALNA STRONA ZLOTU

CHORĄGWIANA STRONA ZLOTU

W razie pytań kontakt tel. 609577961  phm. Patrycja Nowak

 Bardzo proszę o niezwłoczne przesłanie danych na maila patrycja.nowak@zhp.net.pl:

Nr telefonu uczestnika
Adres e-mail uczestnika
Rozmiar koszulki
MĘSKIE: M-XS, M-S, M-M, M-L, M-XL, M-XXL
DAMSKIE: D-XS, D-S, D-M, D-L, D-XL, D-XXL
DZIECIĘCE: J-116, J-128, J-140, J-152, J-164

GILDAN DAMSKI ROZMIAR

GILDAN DZIECIĘCY ROZMIAR

GILDAN MĘSKI ROZMIAR

Rozmiarówka koszulek
Dieta specjalistyczna
WGT – Wegetariańska,
WGN – Wegańska
BGL – Bezglutenowa
CUK – Cukrzycowa
HAL – Halal
KOS – koszerna
Telefon w razie wypadku – najlepiej prawnego opiekuna (ICE)

Koszt uczestnictwa w zlocie wynosi 1050 zł.

Zgłoszenia proszę wysyłać na maila hufca : bedzin@slaska.zhp.pl
oraz do wiadomości: patrycja.nowak@zhp.net.pl (Szefowa Reprezentacji Hufca na Zlot Gdańsk 2018)

Zadatek w wysokości 150 zł należy wpłacać na konto hufca (ING BANK ŚLĄSKI: 03 1050 1227 1000 0008 0152 9454) do 10 listopada 2017 r. (w przelewie należy podać: imię i nazwisko dziecka + dopisek ZLOT GDAŃSK 2018).

Bieżące informacje nt. Zlotu będą umieszczane na tej stronie. Prosimy o odwiedzanie strony.