Kategorie:

Kolonia Zuchowa

RELACJA Z KOLONII.

FOTORELACJA Z KOLONII.

31.07.2018

Kończy się zuchowa przygoda ze Stasiem i Nel. Dzisiaj było podsumowanie całej zuchowej przygody i spotkania z Afryką oraz bohaterami powieści „W pustyni i w puszczy”. Warto wspomnieć, że autor książki – Henryk Sienkiewicz – pisał ją mieszkając w Oblęgorku, który położony jest w odległości ok. 55 km od naszej stanicy. Powieść powstała więc na ziemi kieleckiej, gdzie zuchy spędziły 14 dni tegorocznych wakacji. Dzisiejszy dzień był ostatnim na kolonii i zakończył się wręczeniem dyplomów olimpijskich a wieczorem ogniskiem, przy ogniu którego kilkoro z uczestników złożyło obietnice zuchowe. Jutro wracamy do domu.

30.07.2018

Rywalizacja sportowa na „Olimpiadzie zniczowej” wzbudziła duże emocje. Była przysięga olimpijczyków o grze fair play, ciekawe konkurencje i na koniec wręczanie nagród. Trochę popadał drobny deszcz, ale zuchom to nie przeszkadzało w rywalizacji, która była bardzo zacięta. Minął kolejny ekscytujący dzień.

29.07.2018

Kolejny pogodny dzień na naszej kolonii i kolejne odwiedziny władz harcerskich – dzisiaj przyjechały do nas dh. komendantka hufca phm. Dorota Schmatolla, dh. hm. Józefa Mentel i dh. phm. Patrycja Nowak. Były zabawy, oglądanie zuchowych budowli – murzyńskich szałasów, wspólny obiad, zuchy chwaliły się piosenkami i pląsami, których nauczyły się na kolonii. Druhny przywiozły drobny upominek – każdy dostał paczuszkę gumy „Mamba” – smak do wyboru! Tak więc było słodko i wesoło.  Na pamiątkę naszego pobytu w tym miejscu, w lesie obok stanicy harcerskiej, posadziliśmy dwa BAOBABY (sadzonki buków). Wieczorem była dyskoteka z zaprzyjaźnionym obozem. Tak minął kolejny dzień pełen wrażeń.

28.07.2018

Pogoda nas rozpieszcza – jest ciepło i bardzo słonecznie. Zajęcia w lesie pozwalają na zabawę w przyjemnym cieniu. Naszą kolonię odwiedziła dzisiaj dh. hm. Ewa Miękina – kierownik Referatu Zuchowego Chorągwi Śląskiej ZHP. Dh. Ewa miała przyjemność uczestniczyć w przeprowadzanym alarmie ewakuacyjnym i niespodziance – na cztery ostatnie dni kolonia została zakwaterowana w namiotach. Jest to nowa, wspaniała przygoda – dzieciaki maja okazję „liznąć” trochę prawdziwego życia harcerskiego! Wszyscy są zachwyceni tą zmianą. Zuchy bawi ta nowa sytuacja i czują się dowartościowane w swoim zuchowo – harcerskim życiu.

27.07.2018

Zuchy budowały murzyńską wioskę. Chłopcy budowali „domy”, dziewczynki robiły spódnice i ozdoby a wszyscy konstruowali instrumenty muzyczne. Dzień wypełniony był wspaniałą zabawą. Wieczorem zorganizowany był festiwal muzyki afrykańskiej. Poznawanie zwyczajów i tradycji plemion murzyńskich, sprawdzanie własnych umiejętności i zabawa na świeżym powietrzu to wspaniałe przeżycie. Zuchy były zadowolone i szczęśliwe. Cały dzień był wypełniony niezapomnianymi przeżyciami. Ogólnie jest wspaniale.

26.07.2018

Zuchy zwiedzały dzisiaj Podziemną Trasę Turystyczną „Groty Nagórzyckie”. Groty są pozostałością po podziemnej kopalni piasku szklarskiego, wydobywanego do potrzeb budowlanych i hutniczych w XVIII stuleciu i na początku XIX wieku. Groty składają się z licznych korytarzy, wnęk, zaułków i sal. Największe wyrobisko zwane „Salą Królewską” ma 30 m długości, 25 m szerokości i 3 m wysokości. Najrozleglejsza grota ma długość 120 metrów. Każda grota nosiła inną nazwę, np. Boczna, Borsucza, Chowańcza, Ciemna, Jeziorna, Niedźwiedzia, Taneczna, Złodziejska. Wycieczka była wspaniałym przeżyciem. Zuchy były zafascynowane tak ogromną ilością piasku i to pod ziemią! Poznały do czego może służyć piasek poza zabawą i budowaniem domów – kwarc zawarty w piasku służy do wyrobu szkła. Po zwiedzaniu były „lody dla ochłody”, co było dodatkową atrakcją dzisiejszego dnia.

25.07.2018

Dzisiaj zuchy uczestniczyły w festynie zorganizowanym przez Komendę Powiatową Policji z Włoszczowej. Były opowieści o bezpieczeństwie, mini miasteczko ruchu drogowego i pamiątkowe zdjęcia w policyjnym pojeździe. Później był festiwal piosenki turystycznej – nasze zuchy zdobyły I miejsce w piosence afrykańskiej. Pogoda dopisuje, więc wszystkie zajęcia odbywają się na świeżym powietrzu.

24.07.2018

Zuchy zdobywały odznakę PTTK „Tropiciel Przyrody”. Zwiedzały rezerwat przyrody „Skałki Piekło pod Niekłaniem” w Nadleśnictwie Stąporków. Skałki mają formę ambon, grzybów, stołów, progów, wyróżniono też 3 niewielkie jaskinie. Zachodnią część rezerwatu porasta najstarszy zachowany na tym terenie drzewostan dębowo-sosnowy w wieku ok. 150 lat. Wysokość skał dochodzi do 8 metrów. Zuchy zdobyły nową wiedzę. Obiad i podwieczorek jedzony w takim otoczeniu wyjątkowo smakowały.

23.07.2018

Dzisiaj zachorowała Nel i zuchy szukały chininy :). Aby Nel wyzdrowiała wszyscy wypili „lekarstwo” za jej zdrowie! Na szczęście udało się wyleczyć bohaterkę powieści i przygoda może trwać dalej. Po południu zuchy miały spotkanie z filmową wersją książki – oglądały film „W pustyni i w puszczy”. Ogólnie energia dzieciakom dopisuje, zajęcia są ciekawe i urozmaicone. Jutro czeka wszystkich całodzienna wycieczka do Stąporkowa.

22.07.2018

Jak przystało na świąteczny dzień zuchy mogły uczestniczyć w mszy polowej. Później zuchy działały jak bohaterowie książki „W pustyni i w puszczy” – uwalniały słonia!!! Było przy tym wiele śmiechu i radości. Zabawy sportowe wplecione w scenariusz zajęć programowych pozwoliły na pozbycie się nadmiaru energii. Poznawanie zwierząt żyjących na kontynencie afrykańskim zakończyło się lepieniem z plasteliny figurek zwierzaków. A na koniec dnia był kominek i inscenizacja karawany. Był wielbłąd i podróżnicy. Zabawa była wspaniała i aż żal było iść spać.

21.07.2018

Pogoda nam dopisuje! Humory również. Jest słonecznie i wszystkie zajęcia przebiegają sprawnie na świeżym powietrzu. Dzisiaj po porannym apelu zuchy robiły latawce. Powstały bardzo różnorodne wytwory artystyczne. Wszystkie dzieciaki wykazały się dużą kreatywnością i umiejętnościami manualnymi. Przeprowadzone zostały loty próbne latawców. Wzniosły się wszystkie i szybowały wysoko! Dzień minął na wspaniałych zajęciach.
Ogólnie nikt z uczestników nie narzeka, a drobne konflikty i nieporozumienia są rozwiązywane bądź to przez samych zainteresowanych, bądź to przez opiekunów. Ale najważniejsze, że zuchy są zadowolone i dobrze się bawią.

20.07.2018

Dzisiejszy dzień był pogodny. Przed południem zuchy były na wycieczce w Muzeum Ludowym w Przedborzu a po południu miały zajęcia plastyczne związane z programem kolonii – malowały fatamorganę. Były też zajęcia sportowe, bo sport to zdrowie – szczególnie na świeżym powietrzu. Dzieciaki są zadowolone, bardzo zdyscyplinowane i ogólnie przemiłe. Bardzo chętnie uczestniczą we wszystkich zajęciach.

19.07.2018

Dzisiaj jest dzień przygotowujący zuchy do przygód Stasia i Nel. Deszcz przestał padać, więc zajęcia odbywają się na świeżym powietrzu. Odwiedzili kolonię przedstawiciele policji – była pogadanka o bezpieczeństwie a także Państwowa Straż Pożarna, która przeprowadziła próbny alarm ewakuacyjny. Wieczorem był bieg po chusty a później zuchy uczyły się piosenki.

18.07.2018

Przejazd do Białego Brzegu odbył się bez problemowo. Na miejscu niestety zastała zuchy deszczowa pogoda. Pomimo niesprzyjającej aury humory dopisywały. Zostały przydzielone pokoje i rozpoczęło się rozpakowywanie ekwipunku. Bardzo ładna jest okolica i sama stanica harcerska. Od jutra zaczyna się zuchowa przygoda z bohaterami książki „W pustyni i w puszczy”.

UWAGA!

Prosimy o przeprowadzanie połączeń telefonicznych z dziećmi w godzinach:

 •  cisza poobiednia – 14.00 – 14.40

 •  przed ciszą nocną po 21.00

Podczas zajęć kadra nie odbiera telefonów, gdyż w tym czasie sprawuje opiekę nad uczestnikami a bezpieczeństwo dzieci jest priorytetem.

W dniach 24 i 26 lipca planowane są całodniowe wycieczki autokarowe. W związku z tym prosimy w tych dniach kontaktować się z dziećmi i kadrą po godzinie 21.00.

Podajemy numery telefonów kontaktowych do kadry kolonii:

Komendant kolonii – hm. Marek Łebzuch – 724 373 114

Wychowawcy:

– hm. Anna Łebzuch – 511 785 931

– dh. Barbara Bąk – 505 602 882

– phm. Grzegorz Bąk – 780 072 453

Kwatermistrz – dh. Dominika Nowak – 506 817 980

Co zapakować:

 • Kompletny mundur
 • Plecak lub walizka w przypadku zucha – duży do spakowania rzeczy
 • Legitymacja aktualna, podbita wraz z nr pesel!!!!!!!
 • Śpiwór
 • Prześcieradło
 • Mały plecaczek na wycieczki jednodniowe
 • Przybory do mycia w kosmetyczce lub specjalnym woreczku: mydło, żel pod prysznic, szampon, pasta do zębów, szczoteczka itp.
 • Przybory do czesania
 • Dwa ręczniki – duży i mały mają służyć na 2 tygodnie w lesie
 • Ręcznik na plażę
 • Krem z filtrem
 • Preparaty odstraszające: komary, kleszcze, osy
 • Strój kąpielowy
 • Piżama
 • Strój sportowy: wygodne krótkie spodenki, podkoszulek, adidasy lub tenisówki, dres
 • Strój leśny – kto co ma maskującego, np. kurtka moro, ubrania w kolorach lasu (takie, które mogą się zniszczyć na grze terenowej)
 • Kurka przeciwdeszczowa
 • Ciepły sweter, polar, koszula flanelowa, bluza bawełniana
 • Bielizna (więcej niż 5 zmian – żeby nadążyć z praniem w razie złej pogody)
 • Skarpety – w tym grubsze do pionierek (butów mundurowych) i jedne do spania (na zimną pogodę)
 • 2-3 pary długich spodni (w tym jedne najlepiej czarne bojówki do munduru)
 • Buty: do munduru – ciemne, sznurowane powyżej kostki lub inne turystyczne, Buty sportowe („adidasy” lub tenisówki), sandały, gumiaki, klapki pod prysznic/na plażę
 • Koszulki z krótkim rękawem
 • Krótkie spodenki
 • Sprawna latarka + baterie
 • Przybory do szycia, worek foliowy na brudną bieliznę
 • Element odblaskowy
 • Zeszyt, coś do pisania, chusteczki do nosa, koperty +znaczki (wg potrzeb)
 • Leki – opisane imieniem i nazwiskiem i jak zażywać – leki oddajemy opiekunowi pod autokarem w dniu wyjazdu! (proponujemy również spakować lek przeciwbólowy zgodny z „upodobaniem” dziecka).
 • Dziewczynki – jeśli dziecko ma to prosimy o zabranie czarnych getrów i czarnej koszulki! 

Prosimy, aby nie zabierać na wyjazd!:

 • telefonów komórkowych! (kontakt tylko poprzez opiekunów)
 • cennych przedmiotów (biżuteria itp.);
 • sprzętu elektronicznego typu, smartwatch, tablet, aparat fotograficzny itp.
 • Kadra nie odpowiada za zgubione lub uszkodzone rzeczy uczestników kolonii zuchowej/obozu.

karta uczestnika wypoczynku MAŁA Warunki uczestnictwa Kolonia Zuchowa 2018 Hufiec organizuje kolonię zuchową w terminie 18 lipca – 1 sierpnia 2018 roku. Miejsce kolonii to Biały Brzeg – stanica Hufca ZHP Radomsko http://www.bialybrzeg.pl/.

Stanica Harcerska Biały Brzeg
29-120 Kluczewsko
woj. świętokrzyskie

Koszt 14-dniowego pobytu z dojazdem to 1000 zł. Ilość miejsc ograniczona! Terminarz wpłat: zadatek do 30  kwietnia 2018 – 400 zł do 20 maja 2018 – 300 zł do 20 czerwca 2018 – 300 zł Wpłaty  na konto hufca:  Bank ING 03105012271000000801529454 Zagwarantowane: 4 posiłki dziennie zakwaterowanie  opieka medyczna wspaniała wakacyjna przygoda!

Zgłoszenia do dh. hm. Anny Łebzuch lub na maila bedzin@slaska.zhp.pl z podaniem imienia i nazwiska oraz numeru/nazwy gromady.